Życiorysy Zawodowe | Listy Motywacyjne

Projekty Graficzne | Marketing Internetowy

Tworzenie Grafiki

Darmowe programy graficzne

Interesuje Cię grafika komputerowa? Chciałbyś móc tworzyć ciekawe projekty graficzne? Jeśli tak, to na pewno już zrobiłeś wstępne rozeznanie jakimi programami warto się zainteresować. Pierwsze co zapewne przychodzi Ci na myśl to produkty firmy Adobe: Photoshop, Illustrator czy InDesign. Owszem są one warte polecenia, ale nie są to produkty tanie. Wprawdzie podstawowe wersje dostępne są już od kilkuset złotych, jednak są one dosyć okrojone w stosunku do ich pełnych odpowiedników, których licencje na użytkowanie są poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego i sięgają kilku tysięcy złotych. Programy płatne mają to do siebie, że w przypadku aktualizacji oprogramowania, trzeba zazwyczaj zakupić nową licencję na najnowszą wersję. W tym miejscu postaram się przedstawić kilka ciekawych i darmowych alternatyw, które mogą Cię zainteresować.

Programy graficzne

1. Gimp (grafika rastrowa)

Oficjalna strona programu: www.gimp.org

Najpopularniejszym darmowym programem graficznym jest niewątpliwie Gimp, będący odpowiednikiem komercyjnego Adobe Photoshop. To program do edycji grafiki rastrowej, jednej z dwóch obok grafiki wektorowej, form przedstawiania obrazu cyfrowego. Pracuje w systemach Linux, Mac OS oraz Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL.

Zaletą programu jest duża popularność, prostota obsługi i dużo porad dostępnych w języku polskim, co jest bardzo istotne dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tym programem. W serwisie YouTube jest mnóstwo video kursów i porad w praktyczny sposób ukazujących jego możliwości. Jest on dosyć regularnie aktualizowany i posiada całą rzeszę fanów wymieniających się poradami na oficjalnym polskim forum programu: Gimpuj.info. Są dostępne także rozbudowane portale i fora anglojęzyczne: GimpUsers.com, GimpForums.com, czy Gimp-Forum.net. Wielką wartością tego oprogramowania jest duża ilość darmowych wtyczek rozszerzających jego możliwości. Program dysponuje własnym formatem pliku XCF pozwalającym zapisywać obraz w wersji edytowalnej, co jest bardzo przydatne dla osób pracujących z warstwami, bo wtedy taki plik można bardzo łatwo modyfikować. Galerię grafik stworzonych w tym programie można zobaczyć na stronie MULT.PL. Poniżej przedstawiłem wybrane możliwości programu:

 • szeroki wachlarz przydatnych narzędzi,
 • wstawianie i edytowanie tekstu,
 • obsługa przezroczystości i półprzezroczystości,
 • szeroki wybór filtrów i zaawansowany edytor gradientów,
 • obracanie, kadrowanie, skalowanie i zmiana perspektywy,
 • możliwość pracy na warstwach i kanałach,
 • tworzenie i modyfikowanie ścieżek,
 • eksport plików do wielu popularnych formatów,
 • import grafiki wektorowej w formacie .svg,
 • zapis w autorskim formacie .xcf.

2. Inkscape (grafika wektorowa)

Oficjalna strona programu: www.inkscape.org

Drugim programem na który warto zwrócić uwagę to Inkscape, będący darmowym zamiennikiem komercyjnego Adobe Illustrator oraz CorelDRAW. Służy do edycji grafiki wektorowej, jednej z dwóch obok grafiki rastrowej, form przedstawiania cyfrowego obrazu. Pozwala na tworzenie przede wszystkim symboli, znaków towarowych i logotypów oraz ikon. Pracuje w systemach Linux, Mac OS oraz Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL.

Na pierwszy rzut oka, program może wydawać się dosyć nieintuicyjny, co może sprawiać na początku trudność początkującym użytkownikom. Jednak po lepszym poznaniu program oferuje wiele ciekawych opcji, których próżno szukać w popularnym Gimpie jak np. funkcja usuwania tła za pomocą narzędzia Light Eraser, czy bardzo łatwe tworzenie wygiętych napisów. Niestety program ten posiada też kilka minusów. Obok wspomnianej już wcześniej niewielkiej intuicyjności, są nimi także dosyć rzadkie aktualizacje oraz mała dostępność porad w języku polskim. Wprawdzie działa polskie forum programu Inkscape-Tutorial.pl, jednak nie jest ono zbyt rozbudowane, dlatego lepiej zaglądać na forum dostępne w języku angielskim InkscapeCommunity.com oraz InkscapeForum.com. Poniżej znajduje się lista niektórych możliwości programu:

 • szeroki wachlarz narzędzi ułatwiających pracę,
 • łatwe obracanie i skalowanie obiektu,
 • możliwość kadrowania wielobocznego,
 • wstawianie i edytowanie tekstu,
 • tworzenie i modyfikowanie ścieżek,
 • obsługa wielu popularnych formatów,
 • łatwy i szybki eksport do formatu .png.

3. Scribus (skład tekstu)

Oficjalna strona programu: www.scribus.net

Kolejnym darmowym programem wartym uwagi jest Scribus, będący odpowiednikiem komercyjnego Adobe InDesign. Program ten przeznaczony jest do składu tekstu. Jego możliwe zastosowania to publikacje przeznaczone do druku jak np. biuletyny, broszury, gazetki itp. oraz interaktywne formularze i prezentacje w formacie PDF. Pracuje w systemach Linux, Mac OS oraz Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL.

Program ze względu na zastosowanie nie jest tak rozpowszechniony jak dwa poprzednie, więc nie ma zbyt dużo dostępnych porad i kursów do nauki obsługi programu. Dużym plusem programu jest polskojęzyczny interfejs i obsługa polskich znaków. Ponadto posiada zestaw gotowych szablonów, dzięki którym nawet początkujący użytkownik będzie w stanie zaprojektować ulotkę, broszurę lub wizytówkę. Program do poprawnego działania wymaga zainstalowanego oprogramowania Ghostscript, czyli interpretera języka opisu strony PostScript oraz plików w formacie PDF. Poniżej przedstawiłem wybrane możliwości programu:

 • zestaw szablonów pozwalających stworzyć własny projekt,
 • zestaw przydatnych narzędzi dostępnych na pasku zadań,
 • obsługa polskich znaków i poprawne dzielenie wyrazów
 • import i eksport plików do wielu popularnych formatów.

4. Synfig Studio (animacje)

Oficjalna strona programu: www.synfig.org

Synfig Studio jest darmowym programem przeznaczonym do tworzenia wysokiej jakości animowanej grafiki wektorowej 2D. Pracuje w systemach Linux, Mac OS oraz Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU GPL.

Pierwotnie program miał mieć charakter czysto komercyjny, jednak zbyt małe zainteresowanie nim sprawiło, że twórcy zdecydowali się na otwarcie kodu źródłowego. W polskim internecie niestety nie ma zbyt wiele porad i tutoriali pozwalających zaznajomić się z możliwościami programu. Poniżej znajduje się kilka wybranych możliwości oprogramowania:

 • szeroki zestaw narzędzi niezbędnych przy tworzeniu animacji,
 • okno do zarządzania paletami i narzędziami,
 • narzędzie do śledzenia klatek, warstw i metadanych,
 • cięcie obrazów na kawałki, które potem można animować,
 • możliwość implementacji warstwy dźwiękowej.

5. Programy dostępne online

Na koniec podam jeszcze kilka ciekawych programów do tworzenia i edycji grafiki dostępnych online. Pierwszym z nich jest Canwa.com, powstały w 2012 roku. To internetowe narzędzie umożliwiające, po dokananiu darmowej rejestracji, tworzenie projektów graficznych. Witryna zawiera bibliotekę, w której udostępniane są obrazy, grafiki i fonty. Posiada filtry domyślne oraz zaawansowane funkcje edycyjne. Canva pozwala na korzystanie z gotowych szablonów oraz tworzenie projektów tj. okładki książek, prezentacji czy zaproszeń od podstaw.

Kolejnymi są Fotor.com oraz iPiccy.com. To programy dostępne online przeznaczone do obróbki zdjęć fotograficznych. Oferują przyjazne i nowoczesne interfejsy użytkownika, a także dostęp do najważniejszych narzędzi i specjalnych filtrów, pozwalających uzyskać oszałamiające efekty na zdjęciach zaledwie w kilka sekund. Ponadto pozwalają na tworzenie kolarzy i grafiki przeznaczonej na stronę internetową.

Dwa kolejne, to bliźniacze programy Pixlr.com oraz Vectr.com stworzone przez tego samego producenta. Pierwszy z nich przeznaczony jest do tworzenia i edycji grafiki rastrowej, natomiast drugi przeznaczony jest do tworzenia i edycji grafiki wektorowej.

Photopea.com to udostępniony za darmo zaawansowany edytor graficzny uruchamiany w przeglądarce internetowej. Co ważne obsługuje wiele popularnych formatów plików w tym pliki stworzone w Adobe Photoshop oraz Gimpie. Umożliwia pracę zarówno z grafiką rastrową i wektorową.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym programie dostępnym online. Jest nim Kizoa.com służący do przezentacji zdjęć oraz montażu filmów. Na stronie programu znajduje się opis poszczególnych funkcji programu dostępny w języku polskim. Do korzystania z programu wymagana jest rejestracja.

Mam nadzieję, że udało mi się w skrócie przedstawić najciekawsze darmowe programy graficzne oraz że artykuł pomoże dokonać Wam właściwego wyboru. Jeśli macie pytania lub uwagi do artykułu to zapraszam do kontaktu.