Życiorysy Zawodowe | Listy Motywacyjne

Projekty Graficzne | Marketing Internetowy

Tworzenie Grafiki

Przydatne funkcje w Gimp i Inkscape

Programy Gimp i Inkscape to dwa otwartoźródłowe programy do tworzenia grafiki. Pierwszy dużo popularniejszy służy do tworzenia grafiki rastrowej, natomiast drugi do tworzenia grafiki wektorowej. W tym artykule przedstawię kilka ciekawych funkcji wartych wykorzystania w pracy z tymi programami, przy czym pisząc o nich będę odnosił się do Gimpa w wersji 2.10 oraz Inkscape w wersji 0.92 (obydwie dostepne w języku polskim).

Programy graficzne

1. Przydatne funkcje programu Gimp

Zacznijmy od popularnego Gimpa. Pierwszą rzeczą wartą uwagi jest możliwość ustawienia cienia zarówno pod tekstem lub obiektem. W tym celu należy zaznaczyć interesujący nas tekst lub obiekt, a następnie wybrać w zakładce "Filtry" opcję "Światło i cień", a następnie "Rzucanie cienia". W pojawiąjącym się oknie dialogowym należy wpisać odpowiednie wartości definiujące wielkość i położenie cienia oraz dodatkowo można ustalić jego kolor. Funkcja ta jest przydatna w sytuacji gdy chcemy nadać naszemu obrazkowi bardziej realistyczny wygląd noszący cechy trójwymiarowości.

Inną bardzo przydatną funkcją jest możliwość powiększenia bądź pomniejszenia zaznaczonego uprzednio tekstu lub obszaru. Obydwie te funkcje znajdują się w zakładce "Zaznaczenie". Częstym ich zastosowaniem jest tworzenie obramowania liter. Aby to zrobić zaznaczamy interesujący nas tekst, wybieramy funkcję powiększenia lub pomniejszenia, a następnie pojawiające się obramowanie wypełniamy kolorem.

Gimp w sam sobie ma dużo różnych narzędzi dostepnych w przyborniku mających szerokie zastosowania. Jednym z nich jest narzędzie "Obrót" dostępne także po wciśnięciu na klawiaturze Shift+R. Za jego pomocą możemy obrócić dowolny obiekt, także tekst o dowolny kąt. Pokrewnymi funkcjonalnie narzędziami są "Nachylenie" (Shift+H) i "Perspektywa" (Shift+P). Pozwalają one przykładowo zaznaczony obiekt umieścić na innym obiekcie tworząc bardzo realistyczny efekt.

Kolejną ciekawostką jest odwrócenie kolorów. Aby skorzystać z narzędzia należy uprzednio zaznaczyć cały obraz, a następnie w zakładce "Kolory" wybrać opcję "Odwróć". Spowoduje to odwrócenie kolorów np. czarny zostanie zamieniony na biały i odwrotnie. Pokrewny tej funkcji jest tryb monochromatyczny zamieniający kolorowy obraz w czarno-biały. W tym celu w zakładce "Obraz" należy wybrać opcję "Tryb", a następnie "Odcienie szarości".

Jeszcze inną ciekawą opcją jest możliwość wklejenia interesującego nas obrazka do zaznaczenia. W tym celu wystarczy skopiować obraz, który ma zostać wklejony, a następnie za pomocą jednego z dostepnych narzedzi zaznaczania zaznaczyć interesujący nas fragment obszaru. Teraz już tylko pozostaje w zakładce "Edycja" kliknąć opcję "Wklej do zaznaczenia" i gotowe. Gimp umożliwia także wypełnienie tekstu grafiką lub zdjęciem. Aby to zrobić należy wkleić skopiowany wcześniej obraz do tekstu (warstwa z tekstem na palecie z warstwami) i na górnej belce "Tryb" wybrać opcję "Suma".

Dużym atutem programu Gimp cenionym przez jego użytkowników jest praca na warstwach i możliwość tworzenia animacji w formacie GIF. Co ciekawe roboczą wersję takiej animacji stworzonej na warstwach możemy zapisać w formacie XCF i w przyszłości dowolnie edytować.

Poniżej przedstawiam wybrane możliwości programu Gimp:

 • szeroki wachlarz przydatnych i łatwo dostępnych narzędzi,
 • obsługa przezroczystości i półprzezroczystości,
 • szeroki wybór filtrów i zaawansowany edytor gradientów,
 • obracanie, kadrowanie, skalowanie i zmiana perspektywy,
 • wstawianie i edytowanie tekstu,
 • możliwość pracy na warstwach i kanałach,
 • tworzenie i modyfikowanie ścieżek,
 • eksport plików do popularnych formatów m.in.: GIF, JPG, PNG,
 • import grafiki wektorowej w formacie SVG,
 • zapis w autorskim edytowalnym formacie XCF.

Więcej ciekawych możliwości jakie oferuje program można poznać na oficjalnym forum Gimpuj.info. Użytkownicy dzielą się tam między sobą wiedzą i praktycznymi zastosowaniami oraz możliwościami programu Gimp. Przykładowe grafiki stworzone przy pomocy programu można obejrzeć tutaj.

2. Przydatne funkcje programu Inkscape

Inkscape jest nieco trudniejszym i mniej znanym programem. Początkowo wydawać się może mało intuicyjny, ale po głębszym poznaniu odkrywa przed użytkownikiem szerokie możliwości.

Pierwszą z ciekawych funkcji na którą warto zwrócić uwagę to bardzo łatwe kadrowanie dowolnego obszaru. W tym celu za pomocą jednego z narzędzi "Okrąg", "Gwiazda" lub "Pióro" należy zaznaczyć obszar który ma zostać wykadrowany. Następnie przy pomocy klawisza Shift zaznaczamy obydwie warstwy tzn. cały obiekt i obszar do wykadrowania. Teraz wystarczy już tylko w zakładce "Obiekt" wybrać opcję "Przytnij", a następnie "Ustaw" i w ten sposób wybrany obszar zostanie wykadrowany.

Kolejną interesującą opcją jest obramowanie obszaru lub tekstu dostępne po wybraniu opcji „Wypełnienie i kontur” znajdującej się w zakładce "Obiekt". W tym celu należy zaznaczyć warstwę lub tekst który ma zostać obramowany za pomocą narzędzia "Zaznaczenie" (F1). W oknie dialogowym "Wypełnienie i kontur" należy wybrać zakładkę "Styl konturu" i ustawić pożądaną szerokość i rodzaj obramowania "Styl kresek".

Z kolei "Light Eraser" to mało znane, aczkolwiek bardzo przydatne narzędzie. Dostepne jest w zakładce „Filtry” po wybraniu opcji "Krycie i przeźroczystość". Służy ono do płynnego usuwania jaśniejszych kolorów z obiektu przy pomocy dostępnych suwaków. Tym samym za jego pomocą możemy ustalić przezroczyste tło na obrazku. Innym ciekawem zastosowaniem tej funkcji może być bezproblemowe i bezstratne usuwanie znaków wodnych i zabezpieczeń.

Jeszcze jedną ciekawą i bardzo przydatną funkcją jest bardzo proste tworzenie zaokrąglonych napisów. W tym celu należy za pomocą narzedzia "Okrąg" (F5) utworzyć koło i pozbawić go wypełnnienia tak aby pozostało samo obramowanie. Następnie za pomocą narzędzia "Tekst" (F8) należy wpisać tekst. który zostanie wygięty. Nastepnie obydwie warstwy (okrąg i tekst) należy zaznaczyć jednocześnie za pomocą klawisza Shift. Teraz pozostaje w zakładce "Tekst" wybrać opcję "Wstaw na ścieżkę" i napis automatycznie pojawi się na okręgu. Tak zaokrąglonym tekstem możemy odpowiednio manipulować obracając go kursorem lub odbić pionowo bądź poziomo.

Poniżej przedstawiam wybrane możliwości programu Inkscape:

 • szeroki wachlarz narzędzi ułatwiających pracę,
 • łatwe obracanie i skalowanie obiektów,
 • możliwość kadrowania wielobocznego,
 • wstawianie i edytowanie tekstu,
 • tworzenie i modyfikowanie ścieżek,
 • obsługa wielu popularnych formatów,
 • łatwy i szybki eksport do formatu PNG.

To tylko kilka funkcji zaprezentowanych spośród szerokiego wachlarza innych opcji, w które wyposażone są obydwa programy. Warto je poznać lepiej, aby móc tworzyć naprawdę fajne projekty graficzne. Jeśli znacie inne ciekawe funkcjonalności powyższych programów, o których warto napisać lub macie pytania czy sugestie dotyczące artykułu to zapraszam do kontaktu.