Logo Mult

Darmowe programy graficzne warte polecenia

Interesuje Cię grafika komputerowa? Chciałbyś móc tworzyć ciekawe projekty graficzne? Jeśli tak, to na pewno już zrobiłeś wstępne rozeznanie jakimi programami warto się zainteresować. Pierwsze co zapewne przychodzi Ci na myśl to produkty firmy Adobe albo Corel. Owszem są one zapewne warte polecenia, ale nie są to produkty tanie, i często poza zasięgiem finansowym przeciętnego Kowalskiego. Programy płatne mają to do siebie, że w zależności od producenta wymagają płacenia comiesięcznego abonamentu za dostęp, albo w przypadku zakupu programu, po pewnym czasie wymagana będzie aktualizacja oprogramowania. W tym artykule postaram się przedstawić kilka ciekawych i darmowych alternatyw, które mogą Cię zainteresować. Przedstawione informacje zostały zaczerpnięte z internetu oraz częściowo pochodzą z własnych doświadczeń autora.

Źródło: Pixabay.com

1. Gimp (grafika rastrowa)

Oficjalna strona programu: www.gimp.org

Najpopularniejszym darmowym programem graficznym jest niewątpliwie Gimp, będący odpowiednikiem komercyjnego Adobe Photoshop. To program do edycji grafiki rastrowej, jednej z dwóch obok grafiki wektorowej, form przedstawiania obrazu cyfrowego. Pracuje w systemach Linux, Mac OS oraz Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public Licence.

Zaletą programu jest jego duża popularność, prostota obsługi i dużo porad dostępnych w języku polskim, co jest bardzo istotne dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tym programem. W serwisie YouTube jest mnóstwo video kursów i porad w praktyczny sposób ukazujących jego możliwości. Jest on dosyć regularnie aktualizowany i posiada całą rzeszę fanów wymieniających się poradami na oficjalnym polskim forum programu: Gimpuj.info. Są dostępne także rozbudowane portale i fora anglojęzyczne: GimpUsers.com, GimpForums.com, GimpChat.com czy Gimp-Forum.net. Wielką wartością tego oprogramowania jest duża ilość darmowych wtyczek rozszerzających jego możliwości. Program dysponuje własnym formatem pliku XCF pozwalającym zapisywać obraz w wersji edytowalnej, co jest bardzo przydatne dla osób pracujących z warstwami, bo wtedy taki plik można bardzo łatwo modyfikować. Galerię przykładowych projektów stworzonych w tym programie można obejrzeć na stronie Zalt.pl. Poniżej zostały wypunktowane wybrane możliwości programu:

 • Szeroki wachlarz przydatnych narzędzi,
 • Wstawianie i edytowanie tekstu,
 • Obsługa przezroczystości i półprzezroczystości,
 • Szeroki wybór filtrów i zaawansowany edytor gradientów,
 • Obracanie, kadrowanie, skalowanie i zmiana perspektywy,
 • Możliwość pracy na warstwach i maskach,
 • Tworzenie i modyfikowanie ścieżek,
 • Eksport plików do wielu popularnych formatów,
 • Import grafiki wektorowej w formacie .svg,
 • Zapis w autorskim formacie .xcf.

2. Krita (grafika rastrowa)

Oficjalna strona programu: www.krita.org

Drugim programem wartym uwagi jest Kirta. To program do tworzenia grafiki rastrowej od podstaw. Przeznaczony jest przede wszystkim do malowania, nadaje się także w pewnym stopniu do edycji zdjęć. Krita jest wolnym oprogramowaniem, dosyć często aktualizowanym i jest rozprowadzana na licencji GNU General Public Licence.

Program posiada pewne funkcje, których nie ma obecnie GIMP – m.in. obsługa CMYK i więcej przestrzeni barw z głębokością od 8 do 32 bitów. Autorzy programu dodali także obsługę dla narzędzi malarskich imitujących malowanie pędzlami z atramentem lub farbami olejnymi, rysowanie kredkami, a nawet symulowanie schnięcia farby. Integracja Krity z pakietem biurowym Calligra pozwala m.in. na wstawianie grafik do programu Calligra Words. Poniżej przedstawiono wybrane funkcje programu:

 • Obsługa popularnych formatów graficznych .bmp, .jpg, .png,
 • Umożliwia pracę na warstwach i tworzenie masek oraz gradientów,
 • Pozwala pracować z elementami wektorowymi, jak krzywe,
 • Zawiera mnóstwo przydatnych zestawów filtrów.

3. Inkscape (grafika wektorowa)

Oficjalna strona programu: www.inkscape.org

Następnym programem na który warto zwrócić uwagę to Inkscape, będący darmowym zamiennikiem komercyjnego Adobe Illustrator oraz CorelDRAW. Służy do edycji grafiki wektorowej, jednej z dwóch obok grafiki rastrowej, form przedstawiania cyfrowego obrazu. Pozwala na tworzenie przede wszystkim symboli, znaków towarowych i logotypów oraz ikon. Pracuje w systemach Linux, Mac OS oraz Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public Licence.

Na pierwszy rzut oka, program może wydawać się dosyć nieintuicyjny, co może sprawiać na początku trudność początkującym użytkownikom. Jednak po lepszym poznaniu program oferuje wiele ciekawych opcji, których próżno szukać w popularnym Gimpie jak np. funkcja usuwania tła za pomocą narzędzia Light Eraser, czy bardzo łatwe tworzenie wygiętych napisów. Niestety program ten posiada też kilka minusów. Obok wspomnianej już wcześniej niewielkiej intuicyjności, są nimi także dosyć rzadkie aktualizacje oraz mała dostępność porad w języku polskim. Wprawdzie działa polskie forum programu Inkscape-Tutorial.pl, jednak nie jest ono zbyt rozbudowane, dlatego lepiej zaglądać na forum dostępne w języku angielskim InkscapeCommunity.com oraz InkscapeForum.com. Poniżej znajduje się lista niektórych możliwości programu:

 • Szeroki wachlarz narzędzi ułatwiających pracę,
 • Łatwe obracanie i skalowanie obiektu,
 • Możliwość kadrowania wielobocznego,
 • Wstawianie i edycja tekstu,
 • Tworzenie i modyfikowanie ścieżek,
 • Obsługa wielu popularnych formatów,
 • Łatwy i szybki eksport do formatu .png.

4. Scribus (skład tekstu)

Oficjalna strona programu: www.scribus.net

Kolejnym darmowym programem wartym uwagi jest Scribus, będący odpowiednikiem komercyjnego Adobe InDesign. Program ten przeznaczony jest do składu tekstu. Jego możliwe zastosowania to publikacje przeznaczone do druku jak np. biuletyny, broszury, gazetki oraz interaktywne formularze i prezentacje w formacie PDF. Pracuje w systemach Linux, Mac OS oraz Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public Licence.

Program ze względu na zastosowanie nie jest tak rozpowszechniony jak dwa poprzednie, więc nie ma zbyt dużo dostępnych porad i kursów do nauki obsługi programu. Dużym plusem programu jest polskojęzyczny interfejs i obsługa polskich znaków. Ponadto posiada zestaw gotowych szablonów, dzięki którym nawet początkujący użytkownik będzie w stanie zaprojektować ulotkę, broszurę lub wizytówkę. Program do poprawnego działania wymaga zainstalowanego oprogramowania Ghostscript, czyli interpretera języka opisu strony PostScript oraz plików w formacie PDF. Poniżej znajdują się wybrane atuty programu:

 • Zestaw szablonów pozwalających stworzyć własny projekt,
 • Zestaw przydatnych narzędzi dostępnych na pasku zadań,
 • Obsługa polskich znaków i poprawne dzielenie wyrazów,
 • Import i eksport plików do wielu popularnych formatów.

5. Synfig Studio (animacje)

Oficjalna strona programu: www.synfig.org

Synfig Studio jest darmowym programem przeznaczonym do tworzenia wysokiej jakości animowanej grafiki wektorowej 2D. Pracuje w systemach Linux, Mac OS oraz Windows, a rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public Licence.

Pierwotnie program miał mieć charakter czysto komercyjny, jednak zbyt małe zainteresowanie nim sprawiło, że twórcy zdecydowali się na otwarcie kodu źródłowego. W polskim internecie niestety nie ma zbyt wielu porad i tutoriali pozwalających zaznajomić się z możliwościami programu. Poniżej znajduje się kilka wybranych możliwości oprogramowania:

 • Szeroki zestaw narzędzi niezbędnych przy tworzeniu animacji,
 • Okno do zarządzania paletami i narzędziami,
 • Narzędzie do śledzenia klatek, warstw i metadanych,
 • Cięcie obrazów na kawałki, które potem można animować,
 • Możliwość implementacji warstwy dźwiękowej.

6. Programy dostępne online

Na koniec podam jeszcze kilka ciekawych programów do tworzenia i edycji grafiki dostępnych online. Poniżej wymieniłem nazwy programów wraz z odnośnikami do stron:

Canva, oficjalna strona: www.canva.com
Fotor, oficjalna strona: www.fotor.com
iPiccy, oficjalna strona: www.ipiccy.com
Pixlr, oficjalna strona: www.pixlr.com
Vectr, oficjalna strona: www.vectr.com
Photopea, oficjalna strona: www.photopea.com
Kizoa, oficjalna strona: www.kizoa.com

Pierwszym z nich jest Canva, powstały w 2012 roku. To internetowe narzędzie umożliwiające po dokonaniu darmowej rejestracji tworzenie projektów graficznych. Witryna zawiera bibliotekę, w której udostępniane są obrazy, grafiki i fonty. Posiada filtry domyślne oraz zaawansowane funkcje edycyjne. Canva pozwala na korzystanie z gotowych szablonów oraz tworzenie projektów tj. okładek książek, prezentacji czy zaproszeń od podstaw.

Kolejnymi są Fotor oraz iPiccy. To programy dostępne online przeznaczone do obróbki zdjęć fotograficznych. Oferują przyjazne i nowoczesne interfejsy użytkownika, a także dostęp do najważniejszych narzędzi i specjalnych filtrów, pozwalających uzyskać oszałamiające efekty na zdjęciach zaledwie w kilka sekund. Ponadto pozwalają na tworzenie kolarzy i grafiki przeznaczonej na stronę internetową.

Dwa kolejne, to bliźniacze programy Pixlr oraz Vectr stworzone przez tego samego producenta. Pierwszy z nich przeznaczony jest do tworzenia i edycji grafiki rastrowej, natomiast drugi przeznaczony jest do tworzenia i edycji grafiki wektorowej.

Photopea to udostępniony za darmo zaawansowany edytor graficzny uruchamiany w przeglądarce internetowej. Co ważne obsługuje wiele popularnych formatów plików w tym pliki stworzone w Adobe Photoshop oraz Gimpie. Umożliwia pracę z grafiką rastrową i wektorową.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym programie dostępnym online. Jest nim Kizoa służący do prezentacji zdjęć oraz filmów. Na stronie programu znajduje się opis poszczególnych funkcji programu dostępny w języku polskim. Do korzystania z programu wymagana jest rejestracja.

Mam nadzieję, że udało mi się w skrócie przedstawić najciekawsze darmowe programy graficzne oraz wierzę że artykuł pomoże Wam dokonać właściwego wyboru.

Autor: Tomasz
Data: 01.03.2021