Logo Mult

Kilka porad dla osób szukających pracy

Zapewne każdy z Was ma już lepsze bądź trochę gorsze doświadczenia związane z poszukiwaniem ciekawego zajęcia. Mimo, że często można spotkać się z opinią że pracy nie brakuje i wystarczy tylko chcieć pracować, a w dodatku pracodawcy ciągle narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników, to sytuacja na rynku pracy nie zawsze wygląda tak różowo i rzeczywistość często nie idzie w parze z tą wykreowaną przez media. Owszem ofert z pracą jest dużo, jednak często aby znaleźć i dostać naprawdę ciekawą i satysfakcjonującą pracę trzeba poświęcić na to mnóstwo czasu i wysiłku. W tym artykule postaram się przybliżyć kilka praktycznych porad jak przygotować się i jak szukać tej „wymarzonej” pracy.

Źródło: Pixabay.com

1. Zastanów się czym chcesz się w życiu zajmować?

No dobrze, skończyłem studia, mam ciekawe wykształcenie, tylko dlaczego jeszcze żaden pracodawca się do mnie nie odezwał? Pewnie niejeden z Was często zadawał sobie to pytanie w sytuacji gdy aplikowaliście w kilka miejsc i... cisza. Zero odzewu.

Przyczyny tego mogą być różne, np. zbyt wysoka samoocena nie idąca w parze z pożądanymi kompetencjami lub doświadczeniem zawodowym, albo brak refleksji nad tym, co chcemy w życiu robić? Na to drugie pytanie warto sobie odpowiedzieć, zanim zaczniemy na dobre rozglądać się za ciekawym zajęciem.

Co chcę w życiu robić / czym się zajmować?
W jakiej pracy będę czuł / czuła się najlepiej?
Jakie mogą być moje mocne strony w oczach pracodawcy?
Z jaką branżą chciałbym / chciałabym związać się na dłużej?
Jak może mi w tym pomóc posiadane wykształcenie?

Warto zadać sobie takie pytania przed przystąpieniem do wertowania ogłoszeń z ofertami pracy. Pytania są banalne, ale pozwalają uzmysłowić sobie i sprecyzować nasze cele zawodowe. Odpowiedzmy sobie na pytanie w jakiej branży chcemy pracować i czy współgra ona ze zdobytym wykształceniem lub dotychczasowym doświadczeniem zawodowym. Czy lepiej sprawdzimy się w pracy za biurkiem, a może należymy do tych osób, którym trudno wysiedzieć na krześle przez osiem godzin dziennie, monotonnie wpisując i analizując dane na ekranie komputera? Wtedy lepsza może być praca zapewniająca kontakt z klientem albo praca w terenie? Wybór należy do Was? Warto to sobie uświadomić i poszukiwać pracy odpowiadającej naszym oczekiwaniom.

2. Stwórz profesjonalny życiorys zawodowy i list motywacyjny

Jak już zastanowiłeś się i wiesz co chciałbyś w życiu robić i w jakim kierunku pragniesz rozwijać się zawodowo, to najwyższy czas, aby przystąpić do napisania profesjonalnie wyglądającego życiorysu zawodowego tzw. curriculum vitae, oraz listu motywacyjnego, jeśli przyszły pracodawca takowego wymaga w procesie rekrutacji. Dokumenty takie, powinny być napisane zwięźle i przejrzyście oraz powinny umiejętnie podkreślać mocne strony kandydata. Jeśli sam nie potrafisz ich napisać, co może nie być łatwe, wtedy warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób, które świadczą tego typu usługi. Profesjonalne cv oraz list motywacyjny za rozsądną cenę zamówisz na stronie Mult.pl. Znajdziesz tam bogatą galerię indywidualnie zaprojektowanych, graficznych szablonów do wyboru.

W tym miejscu warto nadmienić, że CV w odróżnieniu od listu motywacyjnego, jest bardziej wizytówką kandydata niż dokumentem formalnym i nie obowiązują tutaj ścisłe, sztywne ramy. Dlatego warto zadbać o odpowiednią szatę graficzną, aby było w stanie przyciągnąć uwagę rekrutera. Pamiętaj że CV to twoja wizytówka, która w dużej mierze świadczy o Tobie i jest pierwszym kontaktem pracodawcy z kandydatem!

List motywacyjny jest dokumentem formalnym i przy jego napisaniu obowiązują sztywne zasady, które warto znać zanim się do tego zabierzemy. Prawidłowo napisany list zaadresowany jest do konkretnej osoby lub instytucji i zazwyczaj składa się z trzech lub czterech krótkich, zwięzłych i treściwych akapitów, opatrzonych zwrotem grzecznościowym i podpisem. Powinien być napisany językiem korzyści. Więcej informacji na temat zasad pisania listu znajdziesz na stronie Mult.pl. Możesz tam także zamówić usługę napisania listu motywacyjnego za niewielką opłatą.

Na koniec wspomnę jeszcze o jednej rzeczy, o której warto pomyśleć gdy chce się w sposób przemyślany budować własną karierę zawodową, mianowicie o profesjonalnej wizytówce internetowej, którą można aktualizować wraz ze zdobywaniem nowych kompetencji i doświadczeń zawodowych. Warto się postarać, aby była ona nieszablonowo zaprojektowana i najlepiej jest ją podpiąć do własnej domeny zawierającej imię i nazwisko. Tego typu wizytówki stają się obecnie coraz popularniejsze, wyglądają bardziej profesjonalnie niż profil na LinkedIn czy GoldenLine, a dla pracodawcy jest to sygnał, że ma do czynienia z kompetentną osobą. Usługę taką możesz zamówić za niewielkie pieniądze na stronie Zalt.pl.

3. Gdzie szukać ofert z pracą?

Gdy już masz profesjonalnie przygotowane dokumenty aplikacyjne, to czas abyś zaczął przeglądać ogłoszenia z ofertami pracy. Portali z takimi ogłoszeniami jest wiele, warto w tym miejscu wspomnieć o kilku najpopularniejszych: Pracuj.pl, Praca.pl, Jobs.pl, InfoPraca.pl oraz GoWork.pl.

Warto też zaglądać na strony agencji zajmujących się pośrednictwem pracy. Czasem można tam znaleźć ciekawą ofertę, która niekoniecznie musi być zamieszczana na portalach ogłoszeniowych. Do tych najbardziej znanych należą Adecco, Randstad, Manpower, Trenkwalder, WorkService oraz LeasingTeam.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że warto uważnie czytać ogłoszenia z pracą, aby poznać oczekiwania pracodawcy oraz co ma do zaoferowania przyszłemu pracownikowi. I nie chodzi tylko o sprawy socjalne czy benefity, ale także o nabywanie nowych kompetencji i rozwój zawodowy na danym stanowisku. Nie warto wysyłać masowo cv na każde ogłoszenie, na które natrafimy w sieci licząc na efekt ilości w nadziei, że ktoś się odezwie. Takie spotkanie rekrutacyjne może być stratą czasu dla Ciebie i pracodawcy. Więc zastanów się przed aplikowaniem na dane stanowisko, czy spełniasz wszystkie wymagania stawiane kandydatom i czy będziesz chciał związać się z firmą na dłużej.

Oczywiście do tej pory była mowa o poszukiwaniu pracy w internecie. Ale to przecież nie jedyne sposoby na skuteczne znalezienie pracy. Można odwiedzić najbliższy Urząd Pracy, aby sprawdzić jakimi ofertami dysponuje w danej chwili. Można również powiadomić znajomych, że poszukujemy zatrudnienia (to nie jest wstyd!), a może właśnie u któregoś z nich w firmie szukają pracownika takiego jak Ty. Można też zrobić rozpoznanie o firmach znajdujących się w najbliższej okolicy np. poprzez Google Maps i wtedy sprawdzić na stronie przedsiębiorstwa, czy w danej chwili prowadzą rekrutację.

4. Rozmowa rekrutacyjna

Gdy już odpowiedziałeś na interesujące oferty z pracą i pracodawca wreszcie odezwał się do Ciebie i zaprosił na spotkanie, to znak że przyszedł ten najważniejszy moment w procesie szukania pracy – rozmowa rekrutacyjna. Przygotuj się do niej starannie i zadbaj o odpowiedni ubiór, abyś zrobił dobre wrażenie na przyszłym pracodawcy. Dokładnie zapoznaj się jeszcze raz z ofertą pracy i wymaganiami stawianymi kandydatom, sprawdź czym dokładnie zajmuje się dana firma. Bądź wypoczęty tego dnia, bo nie ma nic gorszego niż kandydat sprawiający wrażenie „wczorajszego”, który jakby dopiero co zszedł z 24-godzinnej zmiany. Ubiór dostosuj do stanowiska na jakie kandydujesz. Nie zawsze to musi być biała koszula, krawat i garnitur, które są mile widziane na rozmowach na stanowiska wyższego szczebla. Podczas rozmowy uśmiechaj się, podkreślaj swoje atuty i nie bój się zadawać pytań. Możesz spodziewać się, że osoba rekrutująca też zada Ci niejedno pytanie związane z twoim dotychczasowym doświadczeniem zawodowym i nie tylko. Poniżej znajduje się kilka najczęściej zadawanych pytań kandydatom na rozmowie rekrutacyjnej:

Co wiesz o naszej firmie?
Dlaczego chcesz zmienić pracę?
Dlaczego to właśnie Ciebie powinniśmy zatrudnić?
Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
Co Ciebie motywuje do pracy na tym stanowisku?
Czy chciałbyś związać się z naszą firmą na dłużej?

Oczywiście wskazówki zawarte w artykule nie wyczerpują całości tematu, jednak mam nadzieję, że tych kilka porad pomoże Wam znaleźć satysfakcjonującą pracę.

Autor: Tomasz
Data: 01.03.2021