Logo Mult

Przydatne funkcje w programach Gimp i Inkscape

Gimp oraz Inkscape to dwa otwartoźródłowe darmowe programy do tworzenia grafiki udostępniane na licencji GNU General Public Licence. Pierwszy dużo popularniejszy służy do tworzenia i edycji grafiki rastrowej, natomiast drugi do tworzenia i edycji grafiki wektorowej. W tym artykule przedstawię kilka ciekawych funkcji wartych wykorzystania w pracy z tymi programami, przy czym pisząc o nich będę odnosił się do Gimpa w wersji 2.10 oraz Inkscape w wersji 0.92 (obydwie dostępne w języku polskim).

Źródło: Pixabay.com

1. Przydatne funkcje programu Gimp

Zacznijmy od popularnego Gimpa. Pierwszą rzeczą wartą uwagi jest możliwość ustawienia cienia zarówno pod tekstem lub obiektem. W tym celu należy zaznaczyć interesujący nas tekst lub obiekt, a następnie wybrać w zakładce "Filtry" opcję "Światło i cień", a następnie "Rzucanie cienia". W pojawiającym się oknie dialogowym należy wpisać odpowiednie wartości definiujące wielkość i położenie cienia oraz dodatkowo można ustalić jego kolor. Funkcja ta jest przydatna w sytuacji gdy chcemy nadać naszemu obrazkowi bardziej realistyczny wygląd noszący cechy trójwymiarowości.

Inną bardzo przydatną funkcją jest możliwość powiększenia bądź pomniejszenia zaznaczonego uprzednio tekstu lub obszaru. Obydwie te funkcje znajdują się w zakładce "Zaznaczenie". Częstym ich zastosowaniem jest tworzenie obramowania liter. Aby to zrobić zaznaczamy interesujący nas tekst za pomocą prawego przycisku myszy wybierając "Kanał alfa na zaznaczenie", wybieramy funkcję powiększenia lub pomniejszenia w zakładce "Zaznaczenie" ustalając jego wielkość poprzez wpisane odpowiedniej wartości, a następnie pojawiające się obramowanie wypełniamy kolorem.

Gimp w sam sobie ma dużo różnych narzędzi dostępnych w przyborniku, mających szerokie zastosowania. Jednym z nich jest narzędzie "Obrót" dostępne także po wciśnięciu na klawiaturze Shift+R. Za jego pomocą możemy obrócić dowolny obiekt, także tekst o dowolny kąt. Pokrewnymi funkcjonalnie narzędziami są "Nachylenie" (Shift+H) i "Perspektywa" (Shift+P). Pozwalają one przykładowo zaznaczony obiekt umieścić na innym obiekcie tworząc bardzo realistyczny efekt.

Kolejną ciekawostką jest odwrócenie kolorów. Aby skorzystać z narzędzia należy uprzednio zaznaczyć cały obraz, a następnie w zakładce "Kolory" wybrać opcję "Odwróć". Spowoduje to odwrócenie kolorów np. czarny zostanie zamieniony na biały i odwrotnie. Pokrewny tej funkcji jest tryb monochromatyczny zamieniający kolorowy obraz w czarno-biały. W tym celu w zakładce "Obraz" należy wybrać opcję "Tryb", a następnie "Odcienie szarości".

Jeszcze inną ciekawą opcją jest możliwość wklejenia interesującego nas obrazka do zaznaczenia. W tym celu wystarczy skopiować obraz, który ma zostać wklejony, a następnie za pomocą jednego z dostępnych narzędzi zaznaczania zaznaczyć interesujący nas fragment obszaru. Teraz już tylko pozostaje w zakładce "Edycja" kliknąć opcję "Wklej do zaznaczenia" i gotowe. Gimp umożliwia także wypełnienie tekstu grafiką lub zdjęciem. Aby to zrobić należy wkleić skopiowany wcześniej obraz do tekstu (warstwa z tekstem na palecie z warstwami) i na górnej belce "Tryb" należy wybrać opcję "Suma".

Kolejną rzeczą godną uwagi jest szparowanie czyli wycinanie bądź usuwanie tła z obrazka. Dzięki funkcji "Kolor na alfę..." dostępnej w zakładce "Kolory" pozwala np. bardzo szybko i sprawnie wyszparować włosy, co nie należałoby do rzeczy łatwych, gdybyśmy musieli zrobić to ręcznie. Wystarczy tylko utworzyć kopię warstwy interesującego nas obrazka, następnie zaznaczyć narzędziem lasso "Odręczne zaznaczanie obszarów" obszar, który ma zostać wycięty z tła, oczywiście z pominięciem obszarów, gdzie widoczne są nawet niewielkie elementy tła. W kolejnym kroku na kopii warstwy wspomnianym już narzędziem "Kolor na alfę..." usuwamy tło odpowiednio manipulując wartościami. Na koniec obydwie warstwy łączymy ze sobą za pomocą funkcji "Połącz w dół".

Dużym atutem programu Gimp cenionym przez jego użytkowników jest praca na warstwach i możliwość tworzenia animacji w formacie GIF oraz WEBP. Co ciekawe roboczą wersję takiej animacji stworzonej na warstwach możemy zapisać w formacie XCF i w przyszłości dowolnie edytować poszczególne klatki animacji.

Poniżej przedstawiłem wybrane możliwości programu Gimp:

 • Szeroki wachlarz przydatnych i łatwo dostępnych narzędzi,
 • Obsługa przezroczystości i półprzezroczystości,
 • Szeroki wybór filtrów i zaawansowany edytor gradientów,
 • Obracanie, kadrowanie, skalowanie i zmiana perspektywy,
 • Wstawianie i edytowanie tekstu,
 • Możliwość pracy na warstwach i kanałach,
 • Tworzenie i modyfikowanie ścieżek,
 • Eksport plików do popularnych formatów m.in. .gif, .jpg, .png,
 • Import grafiki wektorowej w formacie .svg,
 • Zapis w autorskim edytowalnym formacie .xcf.

Więcej ciekawych możliwości jakie oferuje program można poznać na oficjalnym forum Gimpuj.info. Użytkownicy dzielą się tam między sobą wiedzą i praktycznymi zastosowaniami oraz możliwościami programu Gimp. Przykładowe grafiki stworzone przy pomocy programu można obejrzeć na stronie Zalt.pl.

2. Przydatne funkcje programu Inkscape

Inkscape jest nieco trudniejszym i mniej znanym programem. Początkowo wydawać się może mało intuicyjny, ale po głębszym poznaniu odkrywa przed użytkownikiem szerokie możliwości.

Pierwszą z ciekawych funkcji na którą warto zwrócić uwagę to bardzo łatwe kadrowanie dowolnego obszaru. W tym celu za pomocą jednego z narzędzi "Okrąg", "Gwiazda" lub "Pióro" należy zaznaczyć obszar który ma zostać wykadrowany. Następnie przy pomocy klawisza Shift zaznaczamy obydwie warstwy tzn. cały obiekt i obszar do wykadrowania. Teraz wystarczy już tylko w zakładce "Obiekt" wybrać opcję "Przytnij", a następnie "Ustaw" i w ten sposób wybrany obszar zostanie wykadrowany.

Kolejną interesującą opcją jest obramowanie obszaru lub tekstu dostępne po wybraniu opcji "Wypełnienie i kontur" znajdującej się w zakładce "Obiekt". W tym celu należy zaznaczyć warstwę lub tekst który ma zostać obramowany za pomocą narzędzia "Zaznaczenie" (F1). W oknie dialogowym "Wypełnienie i kontur" należy wybrać zakładkę "Styl konturu" i ustawić pożądaną szerokość i rodzaj obramowania "Styl kresek".

Z kolei "Light Eraser" to mało znane, aczkolwiek bardzo przydatne narzędzie mogące posłużyć do usuwania elementów z obrazka. Dostępne jest w zakładce "Filtry" po wybraniu opcji "Krycie i przeźroczystość". Służy ono do płynnego usuwania jaśniejszych kolorów z obiektu przy pomocy dostępnych suwaków. Tym samym za jego pomocą możemy ustalić przezroczyste tło na obrazku. Innym ciekawem zastosowaniem tej funkcji może być bezproblemowe i bezstratne usuwanie znaków wodnych i zabezpieczeń.

Jeszcze jedną ciekawą i bardzo przydatną funkcją jest bardzo proste tworzenie zaokrąglonych napisów. W tym celu należy za pomocą narzędzia "Okrąg" (F5) utworzyć koło i pozbawić go wypełnienia tak aby pozostało samo obramowanie. Następnie za pomocą narzędzia "Tekst" (F8) należy wpisać tekst, który zostanie wygięty. Następnie obydwie warstwy (okrąg i tekst) należy zaznaczyć jednocześnie za pomocą klawisza Shift. Teraz pozostaje w zakładce "Tekst" wybrać opcję "Wstaw na ścieżkę" i napis automatycznie pojawi się na okręgu. Tak zaokrąglonym tekstem możemy odpowiednio manipulować obracając go kursorem lub odbić pionowo bądź poziomo.

Poniżej przedstawiłem wybrane możliwości programu Inkscape:

 • Szeroki wachlarz narzędzi ułatwiających pracę,
 • Łatwe obracanie i skalowanie obiektów,
 • Możliwość kadrowania wielobocznego,
 • Wstawianie i edytowanie tekstu,
 • Tworzenie i modyfikowanie ścieżek,
 • Obsługa wielu popularnych formatów,
 • Łatwy i szybki eksport do formatu PNG.

To tylko kilka funkcji zaprezentowanych spośród szerokiego wachlarza innych opcji, w które wyposażone są obydwa programy. Warto je poznać lepiej, aby móc tworzyć naprawdę fajne projekty graficzne.

Autor: Tomasz
Data: 01.03.2021